Ortopedia

Ortopedia

Schorzenia ortopedyczne są najczęstszymi problemami dotykającymi konie wierzchowe. Dotyczą one aparatu ruchu, to znaczy kości, stawów, mięśni i ścięgien, ale także więzadeł, pochewek ścięgnowych i innych. Gabinet świadczy usługi z zakresu badania ortopedycznego zarówno kończyn, jak i szkieletu osiowego. Celem zlokalizowania przyczyny dyskomfortu wykonujemy znieczulenia diagnostyczne. Współpracujemy z podkuwaczami (kucie ortopedyczne i pod kontrolą RTG), zoofizjoterapeutami (wspomaganie leczenia oraz rehabilitacja), a jeśli istnieje konieczność hospitalizacji pacjenta – specjalistycznymi szpitalami dla koni.

W diagnostyce ortopedycznej wykorzystujemy radiografię cyfrową, czyli w pełni cyfrowa technikę wykonywania zdjęć rentgenowskich. Detektor DR odczytuje obraz powstały w wyniku promieniowania i przekazuje bezpośrednio, bezprzewodowo do komputera. Takie rozwiązanie pozwala na pominięcie procesu skanowania kasety, który występuje w systemach CR, co powoduje jeszcze szybsze i dokładniejsze uzyskanie obrazów RTG. Cyfrowy obraz może być następnie przetwarzany za pomocą oprogramowania, a gotowa dokumentacja medyczna przekazana właścicielowi pacjenta.

W naszej praktyce korzystamy z detektora DX-D 40 AGFA Healthcare, który pozwala na uzyskanie zdjęć rentgenowskich najwyższej jakości, bezpośrednio przy pacjencie, gotowych do oceny w mniej niż 5 sekund.

rtg4 rtg6 rtg7 rtg5