Badania kupno-sprzedaż

Badania kupno-sprzedaż

badanie-kupno-sprzedazNiestety popularne przysłowie “Jaki koń jest, każdy widzi” ma niewiele wspólnego z prawdą. Przewidując określone wykorzystanie danego konia (rekreacja, sport, hodowla), nabywca powinien mieć pewność o jego przydatności w tym zakresie. Poza subiektywną oceną przyszłego właściciela, cechami charakteru i stopniem wyszkolenia danego konia, decydujące znaczenia ma badanie typu kupno-sprzedaż, które pozwala na oszacowanie na ile zwierze będzie w stanie sprostać stawianym mu wymaganiom. Składa się ono z kilku części:badanie-kupno-sprzedaz2tloartykuly

  1. Identyfikacja konia.
  2. Określenie podstawowych informacji dotyczących przeszłości konia – wywiad ze sprzedającym.
  3. Badanie ogólne, czyli oględziny konia z oceną eksterieru.
  4. Badanie szczegółowe układu sercowo-naczyniowego w spoczynku oraz powysiłkowe.
  5. Badanie szczegółowe układu oddechowego w spoczynku oraz powysiłkowe.rtg
  6. Badanie szczegółowe narządu wzroku.
  7. Badanie szczegółowe układu mięśniowo-szkieletowego, obejmujące zwłaszcza pełne badanie ortopedyczne z oceną ruchu konia oraz próbami zginania kończyn.
  8. Badanie radiograficzne obejmujące przeglądowe zdjęcia kończyn (zazwyczaj w liczbie 12-18) oraz grzbietu, uzupełniane w razie potrzeby o projekcje dodatkowe, nastawione na zobrazowanie konkretnej zmiany.

Istnieje możliwość przeprowadzenia wyłącznie części klinicznejrtg2 badania (bez części radiograficznej), należy jednak zdać sobie sprawę, że wiele potencjalnych problemów pozostaje niewidocznych dla oka, a to zawsze wiąże się z ryzykiem rozczarowania. Jednocześnie nikt nie jest w stanie zagwarantować, że dany koń jest i będzie stuprocentowo zdrowy, a lekarz weterynarii nie udzieli odpowiedzi na pytanie “Kupić, czy nie kupić?”. Jesteśmy natomiast zdolni do oszacowania ryzyka wystąpienia określonych problemów zdrowotnych i przydatności danego konia do wybranego sposobu użytkowania.

Zobacz protokół badania kupno – sprzedaż