6f3c8befb04c83cb44f2514b78c69cba6237

Każdy z nas widział kiedyś konia z dużym, wiszącym brzuchem, równocześnie kiepsko umięśnionego i z wyraźnie widocznymi żebrami. Powszechnie funkcjonuje w żargonie jeździeckim pojęcie „źrebnego wałacha”, choć zjawisko to równie często widoczne jest wśród dorastającej młodzieży.

Fakt posiadania przez konia dużego brzucha wcale nie musi oznaczać konieczności odchudzenia go. Kiedy dieta jest mało wartościowa, niedoborowa w makro- i mikroelementy koń zmuszony jest do pobierania nienaturalnie dużych jej ilości celem nadrobienia tychże braków. Jakość zastępowana jest ilością, co dotyczy w równym stopniu siana i słomy. Nadmiar paszy nie tylko fizycznie wypełnia jelito grube, ale również fermentuje z wytworzeniem dużych ilości gazu. Amerykanie pieszczotliwie nazywają to zjawisko „hay belly”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „sianobrzuszek”. Niektóre konie, narażone przez dłuższy czas na dietę niedoborową kompulsywnie wyjadają spod siebie całą zawartość boksu, przez co narażone są na zaburzenia ze strony układu pokarmowego – przeładowania, wzdęcia, przemieszczenia i zatkania jelit.

Ponadto dieta uboga w białko, zwłaszcza aminokwasy egzogenne uniemożliwia zwierzęciu pozyskanie budulca dla mięśni, również grzbietu oraz tych podtrzy

mujących powłoki brzuszne, co dodatkowo potęguje efekt dużego, ciężkiego.

„Sianobrzuszek” należy różnicować między innymi z chorobami o podłożu metabolicznym, hormonalnym, pasożytniczymi, zaburzeniami motoryki przewodu pokarmowego, zapiaszczeniem oraz spadkiem napięcia mięśni brzucha mających inną przyczynę. W zlokalizowaniu problem

u z pomocą przychodzą badania laboratoryjne krwi oraz kału.

Niestety nawet zielone pastwisko i dobrej jakości siano zazwyczaj nie zapewniają koniowi odpowiedniej ilości wartościowych substancji odżywczych. Winę ponosi środkowoeuropejski klimat, kiepska jakość gleb, monokultura traw na ograniczonej dla konia przestrzeni, sposób zbioru i przechowywania siana. Zwłaszcza w czasie wiosennego przesilenia, wymiany sierści, zwiększenia intensywności treningu, wzrostu koni młodych oraz w okresie wymagającym od organizmu większej mobilizacji, skutki diety niedoborowej stają się szczególnie widoczne – pojawiają się drobne infekcje, problemy skórne, pogarsza się jakość sierści, spada tempo wzrostu rogu kopytowego, rośnie ryzyko kontuzji i wydłuża się czas regeneracji po wysiłku fizycznym. Warunkiem niezbędnym dla zachowania zdrowia jest więc prawidłowo zbilansowana dieta.