Kamień nazębny
Rutynowe badanie jamy ustnej to nie tylko przegląd zębów policzkowych w poszukiwaniu ostrych krawędzi.
Czy wiedzą Państwo, że blisko 80% koni ma kamień nazębny? Nie stanowi on takiego problemu jak u psów i kotów, gdyż nie prowadzi do wypadania zębów, jednakże jeśli zachodzi na dziąsła, może być przyczyną powstawania stanów zapalnych, nadżerek, owrzodzeń, a w rzadkich przypadkach także paradontozy.
Kamień nazębny zbudowany jest głównie ze związków wapnia, stąd pożywienie bogate w wapń sprzyja jego powstawaniu (co nie oznacza, że należy ograniczyć wapń w diecie!). Najczęściej obserwuje się go na kłach żuchwy oraz pierwszych zębach policzkowych szczęki, a u koni z wadami zgryzu na powierzchni nieprawidłowo osadzonych zębów.
Usunięcie kamienia u spokojnego konia możliwe jest do przeprowadzenia bez użycia środków uspakajających, najwygodniej jednak wykonać je przy okazji okresowej korekcji uzębienia (tarnikowania).
Na zdjęciu pierwszym widoczny kieł oraz trzeci siekacz żuchwy z typowym, niewielkim wałem kamienia nazębnego, na drugim obraz po ich oczyszczeniu. Ostatnia fotografia przedstawia łuskę kamienia, o fakturze przypominającej drobny pumeks, która została usunięta podczas zabiegu.